Kuhmo fly in oli menestys | Kuhmon Ilmailukerho r.y.
Kuhmon Ilmailukerho r.y. Perustettu 1959

Kuhmo fly in oli menestys

23.07.2012 ·

Kuhmon fly in 20.-22.7. keräsi huiman määrän lentokoneita ympäri Suomea. Varsinkin Pohjois-Suomen ilmailijoiden osallistumismäärä oli mukava yllätys, Lapin ja Oulun seuduilta tuli kymmeniä koneita. Kiitokset kaikille osallistujille ja varsinkin talkooväelle, joka toimi uutterasti koko tapahtuman ajan.

Fly in oli myös Suomen ilmailuliiton rakentajapäivä ja tänä vuonna rakentajapalkinnon sai Reikkojen RV-7A OH-XJR, onnittelut! Koneen suorituskyvystä kertoi Porista Kuhmoon käytetty lentoaika 2 tuntia.

Kuvia tapahtumasta on tulossa esille myöhemmin. Tapahtumaan osallistuivat ainakin nämä lentokoneet:

1. Jabiru UL 450 OH-U503, T. Okkonen, Sotkamo
2. Silver Hawk OH-XCD, P. Hämäläinen
3. Cessna 150 M Mod OH-KOT
4. Piper PA-28-R-200 OH-PTJ, J. Piirainen, Kuhmo
5. Grob G109B OH-740, T. Hyvönen, Hyvinkää
6. S-6 Coyote II Mod., OH-U299, M. Immonen, Sotkamo
7. TL96 Star OH-U470, A. Malinen, Kuhmo
8. Atec Zephyr OH-U555, KuIK, Kuhmo
9. Robinson R44, OH-HBB, J. Heikkinen, Suomussalmi
10. Tanarg A010, S Porohov, Nuijamaa
11. Cessna 172N OH-CMD, J. Selonen
12. Atec Zephyr OH-U543, J. Huoviala Rovaniemi
13. Champion Citabria OH-CIA, Hannu Ansa, Räyskälä
14. HTC MTOsport 912uhs OH-G010 O. Moilanen, Suomussalmi
15. Rans S-10 Sakota DL OH-XKS K. Salo/L. Jylänki
16. Pik 25 Varttimarkka OH-XXV J.&M.Hakala Savikko
17. Cessna 170B OH-CHD M.&S. Jaatinen, Hyvinkää
18. Europa XS Monowheel OH-XRT Toivion joukko, Lempäälä/EFTP
19. FK-9 OH-U465 M. Puolimatka, Haapavesi
20. Cessna F172M OH-CFQ Mäkelä, Oulu
21. Atec Zephyr OH-U544 T. Männistö/S. Turila, Kiikala
22. Eurostar OH-U451 P. Lahti, Malmi
23. Searey OH-XSR M. Salminen, Salo/EFIK
24. Cessna 152 OH-CWO K. Rajala Oulu
25. M.S. 883 Mod. V.K Pyry OH-SCV  Veijo & Pentti Karppinen, Raahe
26. Cessna 150B Mod OH-CCC R. Kangas, Raahe
27. Skyranger V.Max OH-U531 T. Arppe, Nummela
28. Eurofox OH-U612 M. Tervonen/T. Rantanen Lahti/Hollola
29. Grob G109B OH-838 P. Salo, H. Katajisto, Vaasa
30. Super Petrel 100 OH-XIU, T. Kasurinen Savonlinna/Malmi
31. FK9 OH-U508 P. Jauhiainen/J. Eskelinen Iisalmi
32. RV-7A OH-XJR J.&L. Reikko Pori/Nakkila
33. Diamond DA20 OH-JIK K. Hyttinen/E. Rouvali Joensuu
34. HR 200-120 B OH-RAB P&E Ratilainen Joensuu
35. PIK 15 Hinu OH-YHP K.Paavilainen/H.K.Kuikka Kajaani/ROI
36. CTSW OH-U572 M. Luhtala Oulu
37. Ikarus OH-U496 M&O Kuosmanen Siilinjärvi/Espoo
38. Foxbat OH-U609 T.Juntunen/P.Salonen Suomussalmi
39. Diamond DA40 A.Korhonen/ Pudasjärvi
40. M24 Orion OH-G007 M.Hakamäki Hyvinkää
41. Cessna 206 OH-CTE M. Auterinen/M. Kyllönen Savonlinna
42. Piper PA28 OH-PEV J.Baas/J.J. Pudasjärvi
43. A-22L OH-U562 P.Puurunen/J.Komulainen Pudasjärvi
44. MS-894A-mod OH-SDT S&S. Seppänen Kuusamo
45. Musketeer A23-19 Sport 3 Mod. OH-BMH J.Kariniemi Huittinen
46. Rallye M.S. 880B OH-SDG V.Hynynen Kuopio
47. Super Dimona OH-795 Y.Pyhtilä Oulu
48. Sonerai OH-XPW P.Halko Oulu
49. Falke OH-415 P.Tuominen Piikajärvi
50. RV-4 OH-XKD T&A Kaipio Halli
51. Pipistrel Sinus OH-U618 K.Saarinen&P.Latva Malmi
52. Cessna OH-CAN J.Ruuskanen ym.
53. Cessna 206 OH-PAX Korjulat
54. Maule OH-MOI L.Lautanala/T.Björk Kitee/EFHV
55. Piper PA28RT-201T OH-KEP E.Pulkkinen
56. Piper PA28-140 OH-PJF J&T.Räätäri Oulu
57. Ikarus OH-U418 R&J.Kärnä Iisalmi
58. CH701 OH-U345 Suomussalmi
59. Grob G109B OH-737 Joensuu
60. Cessna 150 exp OH-XLS I.Ronkainen/P.Sipilä Oulu
61. Ikarus OH-U405 J.Korhonen/A.Huttunen Iisalmi
62. Eurostar OH-U400 T&J.Virpi Raahe
63. Ikarus OH-U417 V.Härkönen Ristijärvi
64. Eurostar OH-U570 S&S.Turkki Oulu
65. Cessna 172 OH-CMI R.Korhonen/A.Suutari Kajaani
66. Cessna 172N OH-CKK, Oulu
67. Xenon 2 912S OH-G015 Kajaani
68. MD3 Rider OH-U528 Kitee

Tags: